Dizileri etkileyen ölçüm başladı!

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, detayları köşesinde anlattı.

Dizileri etkileyen ölçüm başladı!

'Zaman Kaydırmalı İzleme, 'TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları) tafarından uygulanmaya başladı. Sina Koloğlu, detayları Milliyet'teki köşesinde yazdı.

Sina KOLOĞLU / MİLLİYET

Dizileri etkileyen ölçüm başladı!

'Zaman Kaydırmalı İzleme' yani, bir yayının farklı bir zamanda o hane içindeki ana televizyonda izlenmesi. Diziyi seyredemedik, kaydettik ve sonra izledik durumu... İşte şimdi, bu yapılan işlem de ‘ölçüme’ dahil ediliyor. Konuştuğum TV yöneticileri, “Reytingleri etkiler” diyor. TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları) 2 Mart tarihinde uygulamaya geçti. Şimdi evdeki tek televizyondan yapılan işlem ölçülüyor. Bilgisayar, tablet ve telefon izlemeleri şu anda dahil değil. Bu yılın sonundaysa evde kaç televizyon varsa, her birinde yapılan benzer izleme, ölçüme dahil edilecek. Bazı ayrıntıları bilmekte fayda var...

Kaç günlük izlemeler

Örneğin bir diziyi, yayını takiben yedi gün içerisinde ölçüme dahil edilebilmesi için izlemeniz gerekir. Ek bir cihaz olmayacak, mevcut sistem (Audio Matching System) uygulanacak, ayrıca mevcut panelde bulunan haneler üzerinden geçekleştirilecek.

Özellik nerede var?

Hem eldeki cihazın hem de, ne tür yayınların bu ölçüme uygun olduğunu bilmek lazım. En önemli soru bu. Digiturk ve D-Smart gibi platformlar da bu tür ölçüme müsait. Örneğin Turkcell TV Plus, son 24 saatlik yayına herhangi bir kayıt işlemi yapmadan erişme olanağı sunuyor. Bir de cihaz tarafı var. Televizyonun ya da televizyona bağlı yayın alma cihazlarının, yayın kaydetme ve kaydettiğini tekrar televizyona aktarma özelliğini bulundurması lazım. Bir de tabii üyelik gerektiren yukarıda bahsettiğim platformların depoladığı kayıtlı içerik de, izlenerek zaman kaydırmalı izleme yapılabilir.

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN

Sayfa Derleme Süresi: 7.9510 saniye